PROIECT DIDACTIC
Lecţie susţinută la examenul de gradul didactic I
A. Algoritm introductiv
Unitatea de
învăţământ: Gimnaziul „Alexandru Ceuşianu” -
Reghin
Profesor: Friciu Daniela
Clasa: a VIII–a
Data: 5 martie 2012
Unitatea de învăţare: Sfânta Scriptură – izvor de
înţelepciune şi iubire
Lecţia: Răbdare şi încredere în Dumnezeu – Dreptul Iov
Tipul de lecţie: lecţie pentru dezvoltarea
spiritului critic
Locul de desfăşurare: cabinetul de religie
Competenţe generale:
- Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca
fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului;
- Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor
probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri
Competenţe specifice:
1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de
aproapele pentru dobândirea mântuirii;
4.2 Exprimarea atitudinilor moral-creştine în diferite
împrejurări ale vieţii
Competenţe derivate:
Cognitive: C1:
explicarea titlului lecţiei – aplicarea exerciţiilor de literaţie teologică;
C2: prezentarea însuşirilor sufleteşti ale unui om drept înaintea lui Dumnezeu,
raportându-se la Iov;
C3:
descrierea evoluţiei stărilor sufleteşti ale
dreptului Iov;
C4:
identificarea diferenţelor atitudinale, dintre un creştin şi un necredincios, în
faţa unui necaz;
Formative: C5: realizarea de conexiuni între
text şi viaţa lor;
C6:
argumentarea rolului credinţei şi rugăciunii,
ca ajutor în viaţa omului;
C7: analiza unui text scripturistic dat;
Atitudinale:
C8: formularea
de aprecieri obiective, argumentate, cu privire la rolul credinţei în viaţa
noastră
Evaluarea: formativ-ameliorativă (de
achiziţii, de proces, de produs)
Competenţe ale evaluării:
Cognitive:
C1: să opereze
cu noţiunile: răbdare, rugăciune,
încredere;
Formative:
C2:
competenţa de a interpreta şi argumenta un text religios;
C3:
deprinderea de a utiliza tehnici de lucru individuale şi de grup;
Atitudinale:
C4: capacitatea de a formula şi susţine opinii
personale, de a-şi asuma
responsabilităţi.
Valori şi atitudini vizate:
- Relaţionare pozitivă cu
ceilalţi;
- Gândire critică şi flexibilă
- Dezvoltarea
trăsăturilor pozitive de caracter: răbdarea, ascultarea, recunoştinţa,
statornicia în credinţă.
Strategii: dirijată,
inductiv-deductivă, explicativ-conversativă, deductiv-inductivă, interactive.
Metode:
- expozitiv-euristice: conversaţia euristică, lectura biblică, expunerea,
- interactive: scrierea liberă, comparaţia, problematizarea, analiza, brainstorming, metoda jurnalului cu dublă intrare,
tehnica ciorchinelui, argumentarea.
Instrumente de evaluare: verificare frontală orală,
observarea sistematică, fişa de lucru
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe
cooperante
Resurse: umane: 26 elevi
de
timp 50′
materiale: -
oficiale: Programa şcolară; Proiectarea unităţilor de învăţare
- manuale: Religie creştin ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a VIII-a, Ed.
Sf. Mina, Iaşi, 2009
- izvoare narative: Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.O.R.,
Bucureşti, 1982;
- Bibliografie didactică: Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura
„ Polirom", Iaşi, 1999.
- Muşata, Bocoş, Instruire
interactivă - Repere pentru reflecţie şi acţiune, Presa Universitară
Clujană, 2002
- Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr.
Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba
Iulia, 2000.
- Opriş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi
aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.
B.
Demersul didactic:
I.
Evocarea
•
Amintirea
cunoştinţelor anterioare:
Exerciţiu de „spargerea gheţii”- se dau termenii:
drept, credincios, răbdare, încredere, păcătos,
prietenie, Dumnezeu, suferinţă, încercare, dragoste.
Folosind metoda brainstorming-ului elevii vor lucra astfel:
-
în perechi (pe
grupe 2-4 elevi) alcătuind un scurt text cu aceste cuvinte (5 minute)
•
Analizarea,
sistematizarea activă a cunoştinţelor anterioare
-
fiecare grup
va prezenta textul realizat în faţa colegilor. (5x2=10 minute).
Reprezentantul grupei prezintă ideile, se fac
aprecieri asupra ideilor fiecărei grupe.
•
Stabilirea
interesului şi scopului pentru explorarea subiectului
- se face legătura ideilor prezentate de elevi cu
ceea ce vor învăţa despre dreptul Iov.
II.
Realizarea
sensului
•
Confruntarea
cu noile informaţii sau experienţe
- se realizează lectura model după textul biblic
fragmentar: Iov 1, Iov 2 şi Iov 36, 15, Iov 42, 10-17.
Cartea Iov este un răspuns la întrebarea pusă de multe ori de către noi: De
ce uneori omul drept trebuie să sufere aici pe pământ? Ea ne învaţă să
cunoaştem că nu întotdeauna omul drept suferă pentru păcat, că poate să
depăşească această suferinţă (privită ca o întărire), rămânând statornic în
credinţă, primind şi răsplata de la Dumnezeu pentru aceasta.
Acţiunea cărţii se petrece în Vechiul Testament. Aflăm că dreptul Iov trăia
în ţinutul Uz, la răsărit de Ţara Sfântă, că era un om respectat, care se
bucura de multe bogăţii şi era înconjurat cu dragoste de către familia sa.
Titlul cărţii ne sugerează adevărul biblic că Dreptul Iov era fără de prihană, evlavios şi
bineplăcut lui Dumnezeu.
UN EXAMEN DE CREDINŢĂ
Biblia este plină
de examene de credinţă, prin care Domnul Dumnezeu a pus la încercare credinţa
robilor Săi.
Printr-un un
astfel de examen de credinţă a trecut şi dreptul Iov. Cine era Iov? Era, aşa
cum spune cartea care-i poartă numele, un om „fără prihană şi curat la suflet.
El se temea de Dumnezeu şi se abătea de la rău”. Se lăudau şi îngerii din cer cu
viaţa lui Iov.
Într-o
zi, împreună cu „fiii lui Dumnezeu” s-a înfăţişat şi cel rău în faţa lui
Dumnezeu. „Domnul a zis către Satana: De unde vii? Şi cel rău a răspuns: Din
cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el. (Iată şi
aici o dovadă că cel rău cutreieră mereu pământul, căutând pe cine să înghită).
Şi Domnul i-a zis: Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ.
Este un om fără prihană şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se
abate de la rău.
Şi
cel rău a răspuns Domnului: Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? Nu l-ai
ocrotit Tu pe el, casa lui şi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul
mâinilor lui şi turmele lui acopăr ţara. Dar ia întinde-ţi mâna şi atinge-Te de
tot ce are,şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă. Domnul a zis Satanei:
Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna” (Iov 1,
6-12).
Şi
ca focul unui grozav bombardament au început să curgă nenorocirile asupra lui
Iov… Averea, vitele, casele, copiii, totul a pierdut în chip năprasnic – repede
şi pe neaşteptate. Nenorocirile se ţineau lanţ, una după alta. Iov a pierdut
tot, dar n-a pierdut credinţa… Şi, aruncându-se la pământ, Iov „s-a închinat şi
a zis: «Gol am ieşit din pântecele mamei mele şi gol mă voi întoarce în sânul
pământului. Domnul a dat, Domnul a luat, Numele Domnului fie binecuvântat». În
toate acestea, Iov n-a păcătuit deloc, şi n-a vorbit nimic necuviincios
împotriva lui Dumnezeu” (Iov 1, 20-22).
Iov
a trecut cu bine peste acest examen greu. În curând însă avea să urmeze o
încercare şi mai grea. O boală îngrozitoare îi cuprinse trupul întreg; o bubă
rea, din talpa picioarelor şi până în creştetul capului, îl făcea să sufere
dureri amare şi grele. I se topeau oasele şi carnea de dureri înfricoşate, dar
Satana nu l-a putut despărţi de dragostea lui Dumnezeu. Din mijlocul acestui
examen de credinţă striga Iov: „Chiar dacă nu voi mai avea carne pe mine, chiar
dacă mi-ar lua viaţa, eu totuşi voi vedea pe Dumnezeu şi El îmi va fi
binevoitor” (Iov 19, 26).
Iov,
cu examenul lui, este pus în faţa noastră să ne cercetăm şi să grijim, căci şi
noi, de multe ori, trebuie să trecem prin câte un examen de credinţă. Căci până
când eşti sănătos şi toate îţi merg bine, nu e lucru mare să fii credincios.
Examenul credinţei începe în clipa când se face noapte în viaţa ta. Când vin
încercările şi loviturile, Domnul îţi pune la încercare credinţa ta. Plângi şi
te rogi – şi, drept răspuns, loviturile sporesc şi mai mult. Cerul parcă nu
aude şi nu vede strigarea ta. Dar credinţa cea tare, în clipe ca acestea îşi
arată puterea. Respinsă mereu, ea strigă mai tare pe Domnul. Alungată mereu, ea
se aruncă mai cu putere la picioarele Domnului. Credinţa cea tare strigă: Fă ce
vrei cu mine, Doamne; bate-mă, omoară-mă… eu nu mă las de Tine! Aceasta e
credinţa biruitoare, adevărata credinţă, care nu se lasă de Domnul orice I s-ar
întâmpla.
Cel
ce a trecut şi trece printr-un astfel de examen, acela e creştinul cel viu şi
biruitor.
•
Implicarea cognitivă şi menţinerea interesului
Elevii vor citi
şi ei fragmentele şi îşi vor nota impresiile într-un jurnal dublu, folosind
„metoda cu dublă intrare”(pe grupe).
(10 minute)
Textul ales
|
Comentariu şi
impresiile elevilor
|
„Uitatu-te-ai la robul Meu Iov că nu este nici unul ca el pe pământ,
temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău” (Iov 1, 8)
|
~Iov era un om
drept şi plăcut înaintea lui Dumnezeu;
~el se ferea de
ce este rău;
~Dumnezeu îl
laudă pe Iov pentru viaţa pe care o ducea împlinind în toate voia lui
Dumnezeu;
|
„Gol am ieşit din pântecele mamei mele şi gol mă voi întoarce în pământ.
Domnul a dat! Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!” (Iov1, 21)
|
~deşi Iov
pierde tot ce are: bogăţii, vite, copii, casă, el Îl laudă pe Dumnezeu;
~el arată că nu
pune preţ pe bogăţiile lumii acesteia;
~el Îl laudă pe
Dumnezeu ştiind că toate darurile care le-a avut au fost primite de la
Dumnezeu;
|
„Te ţii mereu în statornicia ta? Blestemă pe Dumnezeu şi mori!
- Dacă am primit de la Dumnezeu pe cele bune, nu vom primi oare şi pe
cele rele?”(Iov 2, 9-10)
|
~deşi soţia sa
îl îndemna să-L blesteme pe Dumnezeu pentru greutăţile prin care trecea Iov
rămâne statornic în credinţă;
~el spune că
aşa cum ne bucurăm de cele bune primite de la Dumnezeu, tot aşa trebuie să le
primim şi pe cele rele;
|
„Dar pe cel nenorocit, Dumnezeu îl scapă prin nenorocirea lui şi prin
suferinţă Dumnezeu îi dă învăţătura”. (Iov 36, 15)
|
~Dumnezeu îl
ajută pe cel care este în suferinţă dacă nu-şi pierde credinţa în Dumnezeu;
~omul poate să
înveţe ceva din suferinţa sa;
~omul se poate
întării în credinţă;
~prin suferinţă
omul se aproprie mai mult de Dumnezeu, pentru că se roagă mai mult şi astfel
este mai aproape de Dumnezeu;
|
„Şi Domnul l-a pus pe Iov iarăşi la starea lui de la început,…şi i-a
întors îndoit cea avut mai înainte. Şi toţi fraţii şi toate surorile şi toţi
prietenii de altă dată l-au compătimit, l-au mângâiat…şi fiecare i-au dat
câte un inel de aur. Şi Dumnezeu a binecuvântat sfârşitul vieţii lui Iov mai
bogat decât începutul ei… Şi a avut şapte fii şi trei fiice… Şi Iov a mai
trăit după aceea o sută patru zeci de ani şi a văzut pe fii săi şi pe fii
fiilor săi, până la al patrulea neam. Şi Iov a murit bătrân şi încărcat de
zile.” (Iov 41, 10-17)
|
~Dumnezeu
răsplăteşte pe cel ce rămâne statornic în credinţă chiar şi în momente de
suferinţă;
~răsplata lui
Iov se aseamănă cu răsplata din ceruri a creştinilor care ascultă pe Dumnezeu
în această viaţă şi îndeplinesc poruncile Lui;
~după cât de
mare a fost suferinţa lui Iov tot aşa a fost şi răsplata pentru credinţa sa
în Dumnezeu.
|
•
Înţelegerea informaţiilor
După ce grupele şi-au întocmit propriul jurnal,
prezintă frontal ceea ce au scris în jurnalele lor de lectură.
•
Monitorizarea propriei înţelegeri
Discuţiile antrenează întreaga clasă pentru a înţelege că:
-
nici un om nu se poate considera fără de păcat;
-
pedepsele pe care Dumnezeu le trimite celor drepţi au
menirea de a-i încerca şi de a-i întări în credinţă, de a fi model de răbdare
în suferinţă (aşa cum rămâne pentru noi dreptul Iov);
-
Dumnezeu lucrează cu atotputernicia şi înţelepciunea Sa
spre binele omului, dar de multe ori omul nu înţelege rostul suferinţei şi prin
gândirea sa limitată pune la îndoială purtarea de grijă a lui Dumnezeu;
-
În orice împrejurare a vieţii trebuie să-I mulţumim lui
Dumnezeu pentru toate şi să nu ne pierdem credinţa.
III.
Reflecţia
•
Reformularea cunoştinţelor
- se folosește „tehnica ciorchinelui” – metoda „reţeaua
personajului”. (10
min.)
•
Verificarea cunoştinţelor
-
se adresează întrebările şi sarcinile de lucru întregii
clase:
1.
Motivaţi de ce cartea poartă titlul „Dreptul Iov”!
2.
Ce înfăţişează autorul în această carte?
3.
Prezentaţi însuşirile sufleteşti ale dreptului Iov!
4.
Ce sentimente exprimă această carte?
Alcătuiţi o compunere în care să arătaţi „Rolul credinţei în viaţa creştinului” (10 minute).
•
Evaluarea
Fiecare elev va
prezenta în scris care a fost contribuţia sa concretă la realizarea
obiectivelor lecţiei (pe foaia de lucru vor nota cu + şi – contribuţia lor la
realizarea fişelor de lucru).
Se fac aprecieri individuale şi în grup.
·
Tema
Povesteşte în scris despre: Rolul credinţei în viaţa
ta.
Te poti folosi de următorul FILM:
1. Condiţii prealabile
·
să posede cunoştinţe despre credinţă;
·
să cunoască rolul rugăciunii în viaţa credinciosului;
·
să aibă deprinderi de a lucra şi a colabora în grupe, cu
diferite ocazii.
Planşe folosite
la oră:
drept,
credincios,
răbdare,
încredre,
păcătos,
prietenie,
Dumnezeu,
suferinţă,
încercare,
dragoste.